1587: Apare menţionat în documente că diacul Ilie, fiul lui Ioan Crimca, primeşte de la Petru Şchiopul moşia Dragomireşti.

1587: Ilie Crimca se retrage la Mănăstirea Putna şi este călugărit, purtând numele de Anastasie.

1587: A fost executată Maria Stuart, regina Scoţiei, fiica regelui James al V-lea, condamnată la moarte de regina Elisabeta I.

1588: Anastasie Crimca primeşlte titlul de arhimandrit şi este numit egumen la Galata.

1588: A murit Paolo Veronese, pictor italian renascentist.

1600: Anastasie Crimca este ales episcop de Rădăuţi.

1600: Anastasie Crimca depune credinţă lui Mihai Viteazul.

1600: A fost executat Giordano Bruno, filosof şi poet renascentist italian

1602: Anastasie Crimca sfiinţeşte biserica Schitului cu hramul Sfântului Ilie, Sfântul Enoh şi Sfântul Ioan Evanghelistul.

1602: S-a născut Jules Mazarin, cardinal francez.

1607: Anastasie Crimca devine episcop de Roman.

1607: Apariţie a cometei Hallez.

1608: Anastasie Crimca este numit mitropolit al Moldovei.

1608: S-a născut Evangelisto Torricelli, fizician şi matematician italian, invenmtatorul barometrului.

1609: Anastasie Crimca sfinţeşte biserica mare a Mănăstirii Dragomirna cu hramul Pogorârea Sfântului Duh.

1609: Anastasie Crimca dăruieşte Mănăstirii Dragomirna un Tetraevanghel cu miniaturi pe pergament.

1609: S-au făcut primele observaţii astronomice cu luneta construită de Galileo Galilei.