Anunturi

Jul 10, 2018

Priveghere de toată noaptea - Icoana Maicii Domnului Prodromița

Miercuri, 11 iulie 2018, la Mănăstirea Dragomirna se va săvârși slujba de priveghere de toată noaptea în cinstea praznicului icoanei Maicii Domnului Prodromița, din ziua de joi, 12  iulie 2018.

22:30 Vecernia unită cu Litia

00:30 Utrenia, Ceasurile

02:30 Sfânta Liturghie, Acatistul Icoanei Maicii Domnului Prodromița

Născătoare de Dumnezeu, pururi Fecioară, sfintei şi dumnezeieştii tale icoane cu dragoste şi cu credinţă închinându-ne, o sărutăm, mulţumind. Căci printr-însa dăruieşti celor credincioşi cu adevărat tămăduiri sufletelor şi trupurilor. Pentru aceasta, grăim către tine: Slavă fecioriei tale, slavă milostivirii tale, slavă purtării tale de grijă, ceea ce eşti una binecuvântată!