Anunturi

Nov 6, 2017

Priveghere de toată noaptea - Sf. Paisie Velicicovschi

Marti, 14 noiembrie 2017, la Mănăstirea Dragomirna se va săvârși slujba de priveghere de toată noaptea în cinstea praznuirii Sf. Paisie Velicicovschi, staret al Manastirii Dragomirna timp de 12 ani.

22:30 Vecernia mare unită cu Litia
 00:30 Utrenia, Ceasurile
 2:30 Sfânta Liturghie

"Apărătorule al dreptei credințe și lauda monahilor, Cuvioase Părinte Paisie, din pruncie iubind pe Hristos, ca un alt Avraam ai părăsit patria ta, în Muntele Athosului nevoindu-te; și, adunând ceată de ucenici, te-ai așezat în țara Moldovei cea binecuvântată și Mănăstirea Neamțului rai pământesc ai făcut-o. Pentru aceasta, împreună cu îngerii, nu înceta a te ruga lui Dumnezeu pentru sufletele noastre." (Troparul Sf. Paisie Velicicovschi)